5 zasad pięknej skóryPielęgnacja, zwłaszcza wrażliwej skóry, bywa nieraz nie lada problemem. Jak sobie z nią radzić? Na początek należy przede wszystkim skupić się na przestrzeganiu kilku podstawowych zasad ;)

1. Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej.

Jedna z najważniejszych kwestii, niezwykle istotna w przypadku każdego typu skóry. Swoją drogą chyba wszystkie gdzieś już słyszałyśmy o tym, że nadmiar słońca przyspiesza starzenie, powoduje zmarszczki i przebarwienia?

Podstawą są tu:

- Filtry przeciwsłoneczne, przynajmniej o SPF 15. Należy pamiętać o regularnej aplikacji, zarówno w ciągu upalnych dni, jak i w sezonie zimowym, gdy przeprowadzamy kuracje kwasami itp. Osobiście w czasie wakacji sięgałam po matujący krem z Ziaji SPF 50, teraz pewnie przerzucę się na coś lżejszego, np. na Yves Rocher, krem nawilżający SPF 25.
- Unikanie słońca pomiędzy godziną 10 a 16 – zwłaszcza latem, podczas opalania.
- Ubieranie ciuchów, które mogą nas ochronić przed zbyt ostrymi promieniami – w tym miejscu przypomina mi się historia pewnej koleżanki, której meksykańskie słońce poparzyło… przedziałek we włosach. Brzmi trochę śmiesznie, ale towarzyszący temu ból i wypadające kosmyki z pewnością nauczyły ją nosić kapelusze ;)

2. Unikanie papierosów.

I kolejny fakt (którego pewnie wiele z nas woli nie przyjmować do wiadomości) – palenie przyspiesza procesy starzenia i gwarantuje nam szybsze spotkanie z pierwszymi zmarszczkami. Mniejsza ilość doprowadzanego do komórek tlenu, powolne niszczenie kolagenu i elastyny, czyli białek nadających naszej skórze jędrności i sprężystości, łatwo mogą doprowadzić do znacznych zmian w wyglądzie. Najprostsza metoda, by ustrzec się przed skutkami palenia – rzucić je.

3. Mądre traktowanie skóry podczas – wydawać by się mogło – najprostszych, higienicznych czynności.

Czyli przede wszystkim:

- Ograniczenie do minimum czasu spędzonego w wannie, czy pod gorącym prysznicem. Gorąca woda, oraz zbyt długie przebywanie w kąpieli mogą znacznie wysuszyć skórę.
- Unikanie mocno oczyszczających mydeł i żeli, które – ponownie – mogą doprowadzić do przesuszenia skóry.
- Stosowanie się do trzech zasad podczas golenia ciała – zawsze przy użyciu pianki/żelu (nigdy na sucho!), zawsze „z włosem”, zawsze za pomocą czystej i ostrej maszynki ;)
- Delikatne (!) osuszanie ciała po kąpieli.
- Nawilżanie suchej skóry – regularność w tej kwestii to podstawa, warto również zwracać uwagę na składy poszczególnych produktów, czy też zainteresować się naturalnymi olejami.

4. Stosowanie zdrowej diety.

Jadłospis pełen warzyw, owoców i produktów wieloziarnistych z pewnością wspomoże naszą walkę o piękną skórę. Co prawda związki pomiędzy dietą a trądzikiem i przeróżnymi niedoskonałościami nie są dostatecznie poznane, jednak można przyjąć, że dieta bogata w witaminy i pozbawiona mocno przetworzonej żywności poprawia kondycje skóry i pozwala nam dłużej cieszyć się młodym wyglądem. Trochę więcej informacji znajdziecie w tym poście.

5. Ograniczenie stresu.

Pewnie niejedna z nas zdążyła się już przekonać, że dłuższy, niekontrolowany stres w pracy czy szkole odbija się na cerze, czyniąc ją bardziej wrażliwą, albo „przyozdobioną” nowymi wypryskami. W celu poprawienia stanu skóry – jak i stanu umysłu – warto podjąć kroki obniżające poziom stresu w naszym codziennym życiu. Osobiście zwróciłabym tu uwagę na rozsądne wyznaczanie sobie zadań, z których jesteśmy w stanie się wywiązać, oraz regularne wygospodarowanie czasu na relaks. Rezultat zmiany trybu i stylu życia może być bardziej zaskakujący, niż się spodziewamy :)


*zdjęcie pochodzi z Beauty, Glamour, and Personality with her Holiday Magic Informative Cosmetics, Facial Exercises and Massage Routines For Skin Beauty That Help Hold Back The Signs And Lines Of Age - Narrated By Ern Westmore, Dean of the Hollywood Make-up Artists

Unknown

Some say he’s half man half fish, others say he’s more of a seventy/thirty split. Either way he’s a fishy bastard.

0 komentarze: