Jak schudnąć, gdy dieta nie działa? Czyli o książce Ani Powierzy słów kilka ;)

21:39 0 Comments

Od czasu do czasu lubię sięgnąć po książki pisane przez różnego rodzaju celebrytów. Ostatnio do grona autorów dołączyła też Ania Powierza, która postanowiła zmierzyć się z tematem gubienia kilogramów, rozpatrywanego w kontekście chorób metabolicznych. Jako osoba, która od kilku lat toczy walkę z niedoczynnością tarczycy, postanowiłam sięgnąć po tę publikację. I o niej właśnie będzie dzisiejszy post ;)


"Jak schudnąć, gdy dieta nie działa" to książka będąca w założeniu swoistym zbiorem kroków, jakie należy wykonać, by uporać się z wagą, przy wysokim TSH, insulinooporności, ale i przy innych chorobach wpływających na nasz metabolizm i problemy ze zbędnymi kilogramami. Książka rozpoczyna się historią samej aktorki i garścią dość osobistych informacji, kolejne rozdziały mają z kolei charakter zadań, jakich należy się podjąć, jeśli chcemy powrócić do formy, a zarazem - do zdrowia.


Przyznać muszę, że zadania te, są w gruncie rzeczy dość... banalne. Wg autorki, w kolejnych tygodniach powinnyśmy wyeliminować z diety cukier, sól, skupić się na warzywach i owocach oraz zdrowych tłuszczach, unikając przy tym stresu, pijąc wodę i wysypiając się. Nic odkrywczego niby, ale jednak, podane jest to w naprawdę fajnej formie. Z jednej strony nie brakuje w tekście anegdotek i typowo motywujących zdań (a nawet całych paragrafów), z drugiej - przemycone są tu rzetelne informacje, oparte o dość sporą bibliografię, zamieszczoną na końcu książki. Swoją drogą, z takim spisem źródeł w "celebryckiej książce" spotkałam się po raz pierwszy; uznaję to tym samym za naprawdę duży plus.


W kontekście chorób metabolicznych, przyznaję, że nie dowiedziałam się nic nowego, Ania bardziej skupia się na opisywaniu rozwiązań, które idealnie sprawdziły się u niej, a które nie zawsze muszą się sprawdzić u chorych z innymi problemami zdrowotnymi. Na plus jednak należy zaliczyć tu rozdział poświęcony diagnostyce - podoba mi się jasne podejście do tematu i brak mydlenia oczu tezami typu "dietą wyleczymy wszystko, nie warto iść do lekarza". Mamy konkretnie podane od których badań należy zacząć swoją "przygodę" z endokrynologiem, na co zwrócić uwagę, i jak starać się dopasować swój styl życia i odżywiania do wyników np. sodu, czy kortyzolu.


Przyznaję, że ogólnie całkiem dobrze mi się tę pozycję czytało i kilka rzeczy z niej wyciągnę dla siebie, do dalszego stosowania. Niemniej, z czystym sercem polecić jej nie mogę, a przynajmniej nie tym osobom, które lubią konkretną wiedzę i które już od dłuższego czasu interesują się w mniejszym, bądź większym stopniu tematyką chorób autoimmunologicznych, czy też wynikających z niewłaściwej pracy układu hormonalnego. Jeśli jednak potrzebujecie porządnego motywacyjnego kopa, a dotychczasową wiedzę nt. zdrowego stylu życia czerpaliście głównie z popularnych serwisów internetowych - warto do książki Ani Powierzy zajrzeć. A nuż zainspiruje Was do pozytywnych zmian w życiu ;)

Unknown

Some say he’s half man half fish, others say he’s more of a seventy/thirty split. Either way he’s a fishy bastard.

0 komentarze: