Max Factor i jego wynalazki

15:00 , 2 Comments

Nie wszyscy wiedzą, że twórca marki Max Factor urodził się 5 sierpnia 1872 roku w Łodzi, jako Maksymilian Faktorowicz. Przygodę z kosmetykami rozpoczął w wieku lat czternastu, zatrudniając się jako pomocnik w drogerii, natomiast mając lat dwadzieścia otworzył własny sklep drogeryjno-perfumeryjny. W 1914 roku wyjechał do Stanów, gdzie szybko związał się ze środowiskiem aktorskim - charakteryzował wiele gwiazd hollywoodzkich, m.in. Marlenę Dietrich, Charliego Chaplina, Polę Negri.


Max Factor zapisał się w historii nie tylko jako charakteryzator, ale i wynalazca - jego dziełem są m.in. sztuczne rzęsy, makijaż wodoodporny czy... gumowa łysina ;) To on wprowadził do makijażu zasadę harmonii kolorów, zakładającą dobór odcieni mających podkreślać naturalne i indywidualne piękno danej kobiety. Dodatkowo, to właśnie Max Factor był pierwszą osobą, która użyła terminu "make-up". Temu genialnemu twórcy zawdzięczamy wreszcie uświadomienie kobietom, że kojarzony do tej pory wyłącznie ze sceną makijaż, jest dostępny dla każdej z nich.

Max Factor używający "kalibratora urody" - wynalazek ten, miał służyć do precyzyjnego ustalania budowy twarzy, a w efekcie do idealnego wyprofilowania jej przy użyciu wybranych odcieni.


Do najbardziej legendarnych produktów marki Max Factor, które zmieniły świat wizażu należą:

Flexible Greasepaint (1914) - pierwszy podkład użyty w filmie.


Lip Pomade (1928) - błyszczyk stworzony dla gwiazd kina.


Pan-Cake Make Up (1935) - pierwszy podkład dostępny w sprzedaży detalicznej.


Pan Stick (1947) - podkład w sztyfcie.


Creme Puff (1953) - jeden z najbardziej kultowych produktów marki, a zarazem pierwszy podkład typu 2w1 - kremowa baza z pudrem.


Erace (1954) - pierwszy korektor w sztyfcie.


Wand Mascara (1958) - pierwsza maskara Max Factor tego typu, wyparła używane wcześniej tusze w pudełeczku.


Calorie Mascara (1989) - kosmetyk, który zapoczątkował legendarną i ciągle popularną serię tuszy.Informacje i zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony Max Factor KLIKUnknown

Some say he’s half man half fish, others say he’s more of a seventy/thirty split. Either way he’s a fishy bastard.

2 komentarze: