Parę słów (i dużo zdjęć)... Modna i już! Moda w PRL

10:02 , 6 Comments

Już za chwilę wsiadam w pociąg i jadę na dwa dni do Bydgoszczy, więc postanowiłam się teraz "rozliczyć" z ostatniego wyjazdu i pokazać Wam co, równo tydzień temu, miałam okazję zobaczyć w Krakowie ;)


Kocham Kraków, jest to miasto w którym mieszkałam przez 5 fajnych lat (okres studiów) i do którego staram się w miarę często wracać, choć na dzień, czy dwa. Ostatni taki powrót zaliczyłam właśnie w ubiegłym tygodniu, kiedy to postanowiłam odwiedzić Muzeum Narodowe i pójść na finisaż wystawy dotyczącej mody w PRLu.


Wystawa Modna i już! Moda w PRL okazała się co prawda niezbyt rozbudowana (mówiąc szczerze liczyłam na więcej eksponatów), ale i tak - naprawdę ciekawa i warta zobaczenia ;)


Najcenniejsze i moim zdaniem najciekawsze stroje zgromadzono na samym jej początku. Znalazły się tu ubrania wykonane z dość oryginalnych materiałów (mapa wojskowa, spadochrony), odzwierciedlających stan polskiej gospodarki tuż po wojnie...

Bluzka wykonana z mapy...

Ubrania uporządkowane były zarazem chronologicznie i tematycznie. Swoje miejsce znalazły odrębnie zebrane projekty Barbary Hoff oraz Grażyny Hasse, a także prezentacja największego państwowego domu mody tj. Moda Polska. Uwagę przykuwał przegląd sukien ślubnych, oraz kilka strojów ze zbiorów jednej z najbarwniej ubierających się polskich piosenkarek - Maryli Rodowicz ;)Ogólnie, przyznaję, że nie umiem zbytnio pisać o modzie, więc powiem jeszcze tylko tyle, że znalazłam tam kilka rzeczy, które chętnie widziałabym w swojej szafie i które nie różnią się zbytnio od obecnie tworzonych projektów ;) Całość - bardzo mi się podobała. Jeśli ktoś nie zdołał załapać się na tę wystawę w Krakowie, jest jeszcze szansa we Wrocławiu -  wystawę Modna i już! Moda w PRL będzie można obejrzeć tam w dniach 16.05-22.08.2016.

Unknown

Some say he’s half man half fish, others say he’s more of a seventy/thirty split. Either way he’s a fishy bastard.

6 komentarzy:

 1. Pamietam jak mama szukała kreacji w Modzie Polskiej albo u Hoff:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny reportaż zdjęciowy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że nie mam jej w Łodzi, chętnie bym się wybrała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bywam w Krakowie i wiele razy widziałam plakat a Muzeum Narodowym, ale jakoś nie miałam okazji się wybrać :/// Muszę nadrobić bo wydaje się super!

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna wystawa. Mam nadzieję, że jeszcze jest to z chęcią zajrzę. Pozdrawiam! :)
  blondiverse.com

  OdpowiedzUsuń