Niebieskie oczy - jakie cienie wybrać?

19:13 , , 14 Comments

Dziś postanowiłam napisać nieco na temat doboru cieni do koloru tęczówki. Na dobry początek - kilka wskazówek dla niebieskookich oraz 15 cieni MAC, które idealnie współgrają z tym kolorem oczu :)


Niebieski kolor oczu najłatwiej jest podkreślić (bazując na kole barw i kolorach dopełniających)... pomarańczowym cieniem. Oczywiście nie mam raczej na myśli jaskrawej pomarańczy, a raczej cienie subtelniejsze, niemniej zawierające tony pomarańczowe. Mowa tu o kolorach miedzianych, rdzawych, brzoskwiniowych, ale też o ciepłych brązach z domieszką pomarańczowych tonów. Kolory takie, jak brąz, złoto i miedź doskonale podkreślają niebieską tęczówkę.


Poza kolorami wspomnianymi powyżej, warto też zwrócić uwagę na fiolety, purpurę oraz róże, które ładnie harmonizują z niebieską tęczówką, dobrze ją podkreślając.

Często jeszcze można się spotkać z teorią, iż należy unikać w makijażu kolorów choćby zbliżonych do koloru oczu. Osobiście się z tym raczej nie zgadzam, uważam bowiem, że przy niebieskich oczach spokojnie można sobie pozwolić na niebieski cień, pod warunkiem, że będzie on zdecydowanie jaśniejszy/ciemniejszy od tęczówki. Warto też zwrócić uwagę na nasycienie wybranego odcienia - zbyt nasycone mogą niejako "zgasić" barwę tęczówki.

Na koniec, moja prywatna lista cieni MAC, które świetnie sprawdzają się przy błękitnych oczach (sprawdzone na samej sobie ;))

1. All That Glitters


2. Amber Lights (!)


3. Expensive Pink (!)


4. Free To Be


5. Sable


6. Satin Taupe


7. Sketch


8. Ricepaper


9. Woodwinked (!)


Dodatkowo, często polecane przy niebieskiej tęczówce są również następujące cienie, których ja niestety (jeszcze?) nie posiadam:

10. Bronze
11. Contrast
12. Coppering
13. Copperplate
14. Cranberry
15. Da Bling

PS Pamiętajcie, że do każdego cienia MAC można znaleźć fajne odpowiedniki - polecam tu zajrzeć do poniżej podlinkowanych postów ;) Pozdrawiam! :)

Tanie vs. drogie, czyli MAC Nylon i Inglot 395
Inglot i MAC - jeden kolor, dwie ceny, czyli o udanym zamienniku Expensive Pink
Wiosenny mix kolorów - quad z MACa i kilka odpowiedników :)
Inglot 420P vs. MAC Satin Taupe

Anna Apolonia

Some say he’s half man half fish, others say he’s more of a seventy/thirty split. Either way he’s a fishy bastard.

14 komentarze: